10 zabavnih načinov notranjega vrtnarjenja pozimi

Notranje vrtnarjenje je lahko nekaj tako preprostega kot gojenje rastlin v loncu ali dveh ali sega do bolj zapletenih postavitev z gojenjem različnih vrst zelenjave, sadja, zelišč in cvetja. Preprosto povedano, gre za gojenje različnih pridelkov doma, ki bi jih sicer gojili zunaj.

Tu je 10 zabavnih načinov notranjega vrtnarjenja, s katerimi se lahko ukvarjate med čakanjem na pomlad.

10 zabavnih načinov notranjega vrtnarjenja pozimi - Gorenc.si

1. Ustvarite miniaturni vrt s sukulentami ali sočnicami

Ste že videli te očarljive zasaditve, ki jih imajo nekateri v svojih dnevnih sobah? Če imate otroke, razmislite o izdelavi miniaturnega vrta s sočnicami ali pa si z njimi polepšajte dekoracijo dnevne sobe. Kupite sočnice ali sukulente različnih velikosti, oblik in barv ter dodajte kamne, mah ali različne drobne dodatke, kot so majhne hišice, klopi in pravljična bitja. Tudi zlomljeni lonci za rastline lahko služijo kot ustvarjalna posoda za vilinski vrt. Pustite svoji domišljiji prosto pot!

10 zabavnih načinov notranjega vrtnarjenja pozimi - Gorenc.si

2. Začnite z notranjim zeliščnim vrtom

Veliko zelišč lahko gojite v zaprtih prostorih skozi zimo. Zakaj ne bi izkoristili hladnega vremena in gojili nekaj teh priročnih, aromatičnih rastlin, ki osvežijo vsak obrok? Od peteršilja do koriandra in vseh vmes, tako lahko uživate v sadovih (ali bolje rečeno, zeliščih) vašega dela skozi celotno sezono. Če želite začeti na malo, se osredotočite na eno ali dve zelišči, ki jih boste uporabljali pri kuhanju. Izberite svetlo, sončno mesto (kot je okenska polica v kuhinji) in začnite z gojenjem.

10 zabavnih načinov notranjega vrtnarjenja pozimi - Gorenc.si

3. Gojenje orhidej v zaprtih prostorih

Orhideje, z njihovo eksotično lepoto in raznolikostjo, so čudovita izbira za notranje vrtnarjenje pozimi. Te elegantne rastline zahtevajo posebno pozornost, vendar je njihovo vzgajanje v izjemno zadovoljstvo. Idealne so za svetle prostore, kjer ni neposredne sončne svetlobe. Ključni dejavniki za uspešno gojenje vključujejo redno, a zmerno zalivanje, zagotavljanje visoke vlažnosti in ohranjanje stabilne temperature. Orhideje nudijo dolgotrajno cvetenje, kar prinaša barvo in življenje v vaš zimski dom.

4. Gojenje mikrozelenja in kalčkov

Ste že kdaj kupili mikrozelenje ali pa kalčke v trgovini? Ti dragi dodatki k obrokom lahko hitro povišajo zneske za živila. Vendar vsi vemo, da so okusni in polni koristnih hranil. Rešitev? Gojite svoje! Vse, kar potrebujete, je komplet za gojenje in rednost pri zalivanju. V nekaj tednih boste že želi svoje mikrozelenje. Kalčke pa še prej! So majhni, a polni hranil. Odlični so v solatah, sendvičih ali kot priloga. Lahko jih gojimo kar v domači kuhinji! Vrtnarjenje naj bo tudi zabavno.

Ekološko kmetijstvo: prednosti in slabosti

5. Začnite z miniaturnim mahovim vrtom

Miniaturni mahovi vrtovi so nekaj globoko terapevtskega, hrana za dušo bi lahko rekli. Morda boste presenečeni, kako veliko različnih vrst mahu lahko gojite. Seznam materialov, ki jih potrebujete za izdelavo preprostega lastnega vrta, je kratek: vrtalnik s keramičnim svedrom, dekorativni kamenčki, zemlja za lončnice, mah, krajinska tkanina in keramična posoda. Ko je vse razporejeno po vaših željah, potrebujete le dostop do posredne svetlobe in vode.

6. Kaljenje semen in priprave na vrtnarjenje za pomlad

Glede na vašo klimo lahko začnete s kaljenjem semen za pomlad v zaprtih prostorih. Če veste, da morate kupiti več materialov za začetek kaljenja semen, kot so pladnji za semena, zemlja za lončnice ali označevalci semen, se lahko prav tako lotite teh nalog, medtem ko čakate na pomlad. Toda pravo zabavo prinese kaljenje semen. To je čudovit način za preživljanje časa do pomladi, še posebej, če ste do zdaj kupovali le sadike iz rastlinjakov ali vrtnih centrov.

Inovativni pristopi k poljedelstvu - Gorenc.si

7. Ponovna rast zelenjave iz odrezanih delov

Ponovna rast zelenjave iz odrezkov je bila pred nekaj leti zelo priljubljena. Toda samo zato, ker je navdušenje malo upadlo, še ne pomeni, da ni več zabavno ali koristno. Morda boste presenečeni, ko boste odkrili, koliko stvari lahko gojite v svoji kuhinji z uporabo odrezanih delov zelenjave, od solate in zelja do bazilike, pora ali čebule, tako lahko razvijete povsem novo plat svojega veselja do sveže zelenjave kar v kuhinji s to zabavno in pametno taktiko.

10 zabavnih načinov notranjega vrtnarjenja pozimi - Gorenc.si

8. Izdelava domačih krmilnikov za ptice

Za privabljanje več ptic v vaš vrt ne potrebujete veliko denarja. Z nekaj preprostimi gospodinjskimi predmeti lahko izdelate lasten domači krmilnik za ptice, tako spodbudite več letečih prijateljev, da se ustavijo pred vašim oknom. Ponovno uporabite stare škatle in odpadni les, lahko pa tudi spečete venček iz ptičje hrane v modelu za kolač, če želite malo bolj domiselno zadevo.

9. Naučite se razmnoževati rastline

Razmnoževanje rastlin je spretnost, ki ne bo le prinesla veliko veselja, ampak vam lahko tudi prihrani nekaj denarja pri gojenju lastne hrane ali sobnih rastlin v prihodnjih letih. Razmnoževanje rastlin preprosto pomeni ustvarjanje novih rastlin, pogosto z uporabo potaknjencev obstoječe rastline. Obstaja veliko različnih načinov razmnoževanja, vendar lahko te tehnike uporabite na vsem, od sobnih rastlin do grmičevja, paradižnikov, paprik in zelišč.

10 zabavnih načinov notranjega vrtnarjenja pozimi - Gorenc.si

10. Načrtujte svoj pomladni vrt

Če komaj čakate na poletne dni in delo z zemljo, začnite načrtovati svoj vrt. Nikoli ni prezgodaj. Razmislite o tem, kaj je delovalo za vas lani, kaj bi radi preizkušali letos in ali so v trendu kake nove sorte vrtnin ali pa metode, ki jih morate raziskati, preden pride toplo vreme.

Notranje vrtnarjenje pozimi ni le način, kako ohraniti vrtičkarsko žilico aktivno, ampak prinaša tudi življenje in barvo v naše domove v sivih zimskih dneh.

Ne glede na to, ali se odločite za gojenje sukulent ali sočnic, zelišč, mikrozelenja ali eksotičnih orhidej, notranje vrtnarjenje je kreativen in sproščujoč hobi, ki obogati tako vaš dom kot razveseli duha.

 

 

Vir: 

www.farmflavor.com
www.agweb.com