Srne

Zdrava živina je predpogoj za zdravo prehrano

Pri biološki varnosti ne gre za gradnjo neprebojne trdnjave, nepomembne drage ukrepe ali nemogoče cilje. Pri dobri biološki varnosti gre predvsem za praktične ukrepe, ki vas bodo obvarovali pred vsemi morebitnimi patogenimi organizmi.

Bolezni, sovražnik, ki ga moramo razumeti

Katere bolezni so endemične na vašem območju? Ali se pojavljajo nove bolezni? Ali nekateri patogeni prehajajo sezonsko, ob selitvah divjih živali? Če niste prepričani, vam lahko bližnji veterinar pomaga z informacijami. Če veste, kateri patogeni so prisotni v vaši regiji in kateri lahko prizadenejo vašo živino, lahko učinkovito izkoristite informacije.

Ko razmišljate o tveganjih, si zastavite dve vprašanji: kako verjetno je, da bo ta bolezen dosegla vašo kmetijo? Če se to zgodi, kako hudo je lahko? Enostavno je obravnavati scenarije, ki so verjetni ali katastrofalni. Bolezni, ki jih je mogoče preprečiti in za katere obstaja le majhna verjetnost – z majhnimi posledicami -, se običajno prikradejo mimo nas ter zmanjšujejo dobro počutje in produktivnost živali.

Pašnik

Da bi povzročil izbruh bolezni na vaši kmetiji, mora povzročitelj bolezni:

  • vstopiti v vašo dejavnost
  • se mora skrivati dovolj dolgo, da se lahko razmnožuje
  • razširiti na nove živali, skupine ali območja kmetije
  • preživeti tako, da se naseli na varnem mestu pred vašimi prizadevanji za preprečevanje/remediacijo.

Kako lahko preprečite te korake?

Izključite

Zelo pomembna je vloga in delovanje imunskega sistema živali. Biološka varnost se lahko šteje za imunski sistem vaše kmetije. Morda ne boste mogli izkoreniniti povzročitelja bolezni v svoji regiji, lahko pa sprejmete ukrepe, da ga zadržite zunaj svoje kmetije.

Pravzaprav je obodna ograja zelo dober prvi korak pri izključevanju povzročiteljev bolezni, ki jih hranijo divje živali ali sosednja živina. Vendar pa lahko tudi nekaj drugih logičnih ukrepov na kmetiji in v hlevu pomaga zadržati patogene zunaj kmetije.

Če je le mogoče, poskrbite, da se vozila za dostavo ali predelavo odpadkov ne približujejo območjem, kjer živijo živali (v idealnem primeru odstranite organske ostanke in razkužite vozila pred vstopom na kmetijo). Nosite čiste škornje. Najprej delajte s čistimi/občutljivimi skupinami živali, kot so novorojenčki, in nazadnje s kakorkoli bolnimi. Uporabljajte pralna vrhnja oblačila; če ste bili morda v stiku z okuženimi živalmi, se pred drugimi opravili preoblecite. Zagotovite ločene kopeli za čiščenje in razkuževanje vseh škornjev na ključnih vstopnih točkah. Zmanjšajte vstopanje na območja z živalmi in zagotovite, da vsi, ki vstopajo, upoštevajo enake smernice.

Odkrivanje

Večina patogenov potrebuje nekaj časa za inkubacijo, preden povzročijo resno bolezen. Če za to inkubacijsko dobo (do 4 tedne) izolirate novo prispele živali od ostalih, boste verjetno odkrili vse bolezni (in škodljivce), ki so jih prinesle s seboj, preden bodo okužile preostalo čredo ali jato.

Karantena je odlično in preprosto orodje za odkrivanje bolezni pri novih živalih, kaj pa bolezni v obstoječi čredi? Skrbno spremljanje omogoča zgodnje odkrivanje. Spremljanje je dejansko ključna sestavina biološke varnosti, saj vam daje priložnost, da posredujete, preden se bolezni na okuženih živalih dovolj razvijejo, da vplivajo na celotno čredo ali jato.

Omejevanje

Še preden imunski sistem živali pozitivno prepozna patogen, ki vdira, telo sprejme ukrepe za njegovo zadržanje. Nekatere imunske celice posrkajo neznani material, druge pa si prizadevajo razkužiti območje. Hkrati se telo odzove na signale o ogroženosti tkiva tako, da pošlje materiale, potrebne za ozdravitev, in veliko tekočine.

To je odličen model za odziv na ravni kmetije. Takoj po odkritju morebitne bolezni mora biti glavna prednostna naloga preprečevanje širjenja bolezni. Izogibajte se premikanju bolnih živali po kmetiji in preprečite neposreden stik (nos na nos) z zdravimi živalmi. Povečajte pogostost čiščenja ter razkužite vso opremo in škornje pred uporabo pri zdravih skupinah. Zagotovite odlično prehrano, vključno z minerali v sledovih, in stalno oskrbo s čisto, svežo vodo.

Zdravljenje

Živalski imunski sistem potrebuje približno tri tedne, da prepozna nov patogen, oblikuje in izvede ustrezen odziv. Zahvaljujoč veterinarski znanosti in tehnologiji lahko pogosto postavimo pozitivno diagnozo in začnemo z usmerjenim zdravljenjem še isti dan, ko je bolezen odkrita. Poleg zaščite dobrega počutja in produktivnosti živali lahko s hitrim zdravljenjem odpravite povzročitelja bolezni, preden se ta trajno skrije na vaši kmetiji. To je še posebej pomembno, če zaradi pomanjkljivosti v genetiki, prehrani ali ravnanju z živalmi imunski sistem nekaterih živali občasno ni dovolj učinkovit.

Imunski spomin: Načrtujte!

Cepljenje omogoča telesu, da načrtuje svoj odziv na patogen, s katerim se še ni srečalo, in celice imunskega spomina shranijo ta načrt. Če je biološka varnost imunski sistem vaše kmetije, potem so vaši načrti in zapisi utelešenje imunskega spomina. Za dobro obvladovanje incidentov biološke varnosti niso potrebne pretekle izkušnje. Vendar je veliko bolj verjetno, da vam bo uspelo. Obodna ograja bo pomagala izključiti patogene, ki jih zadržujejo divje živali in sosednja živina.

Veterinar

Namesto da bi našteli vse možne incidente ali odzive, lahko odličen načrt biološke varnosti preprosto opiše, kako bo kmetija izključila, odkrila, omejila in odpravila bolezni.

Načrt biološke varnosti, shranjen v predalu, ne bo zaščitil vaših živali bolj kot cepiva, ki so ostala v hladilniku. Zaposlenim omogočite usposabljanje in jih vključite v redne obnove znanja. Ob vsaki novi okužbi na kmetiji preverite svoj načrt biološke varnosti. Kje je prišlo do kršitve? Ali bi lahko z boljšim spremljanjem ali upravljanjem zmanjšali vpliv bolezni? Načrt ustrezno posodobite.

Ostanite v koraku s časom

Tako kot pri drugih odločitvah o upravljanju morate tudi pri biološki varnosti razumeti tveganja in ugotoviti, kateri ukrepi so vredni stroškov. Vprašajte svojega veterinarja, katere bolezni so lahko prisotne v vaši regiji, kako verjetno je, da vas bodo prizadele in kako hudo bi bilo, če bi se to zgodilo? Vzpostavite navade in vedenja, ki zmanjšujejo vsakodnevna tveganja. Kadar so tveganja večja, si oglejte svoj načrt biološke varnosti. Ali morate osvežiti svoje navade ali načrt prilagoditi novim okoliščinam?

DEZINFEKCIJSKA SREDSTVA

Ključnega pomena je, da izberete pravo razkužilo glede na ciljne mikroorganizme, značilnosti izdelka in kraj uporabe. Natančno upoštevajte vsa navodila in v primeru dvoma poiščite strokovni nasvet.

Dezinfekcija

 

Vir: Sustainable Farming magazine