Logo tekmovanja

Svetovno prvenstvo v oranju je prineslo izjemen uspeh slovenski ekipi

Izjemna predstava naših tekmovalcev na svetovnem prvenstvu v oranju. Igor Pate je stopil na zmagovalne stopničke, medtem ko je Anton Filak osvojil 15. mesto. Oba sta tako dosegla vrhunske rezultate. Na edinem tekmovanju v kmetijstvu svetovnega ranga tako naši kmetje dokazujejo, da sodimo ob bok svetovnim mojstrom ravnih brazd. Za prikazano na svetovnem prvenstvu si vsekakor zaslužita čestitke tudi z naše strani.

Poleg oračev tudi sodnik iz Slovenije

Med 20. in 22. septembrom je potekalo že 67. svetovno prvenstvo v oranju (67th World Ploughing Contest). Po dveh letih se je tako vrnilo tekmovanje, ki je bilo za slovensko ekipo zelo uspešno. Igor Pate je z obračalnim plugom zasedel skupno tretje mesto. Slovensko ekipo oračev je vodil Igor Hrovatič, ki je bil tudi sodnik na samem tekmovanju.

Orana njiva

Iz 25 držav se je na prvenstvu, ki je potekalo na obrobju Dublina, irskega glavnega mesta, v oranju strnišča ter v oranju ledine pomerilo 47 oračev. Slovenijo sta zastopala že prej omenjeni Igor Pate v kategoriji obračalni plugi in Anton Filak v kategoriji plugi krajniki.

Slovenska ekipa

Prva medalja za Slovenijo

Igor Pate je prvi dan z obračalnim plugom pri oranju strnišča zasedel šesto mesto. S plugom krajnikom pa je Anton Filak zasedel 17. mesto. Drugi dan, ko so se orači pomerili v oranju ledine, je g. Filak s krajnim plugom zasedel 13. mesto. V skupni razvrstitvi sta rezultata zadostovala za 15. mesto. Z obračalnim plugom je v oranju ledine g. Pate dosegel 4. mesto.

To je pomenilo, da je v skupni razvrstitvi v kategoriji obračalni plugi zasedel odlično 3. mesto. Tako je prvič v zgodovini, odkar se slovenski orači udeležujejo svetovnega tekmovanja, osvojil medaljo za Slovenijo.

V obeh kategorijah sta se zmage veselila orača iz Republike Irske, v kategoriji obračalnih plugov je zmagal John Whelan, v kategoriji plugov krajnikov pa Eamonn Tracey.