S pravilno namestitvijo snežne ograje lahko zmanjšate snežne zamete
Zima, zima bela… V mestih lahko sneg pričara prav romantično vzdušje. Kako pa se pozimi znajdejo na podeželju?
Pluženje, kidanje in premikanje snega so dnevna opravila, vendar lahko z dobro in strateško postavitvijo snežne ograje zmanjšate snežne zamete na neželenih mestih ter prihranite čas in energijo!
Po zadnjih raziskavah je ugotovljeno, da je najboljša izvedba ograj poltrdna in polodprta ograja. Dobra izbira so montažne plastične ograje, ki so odporne na visoke obremenitve, dobro se obnesejo tudi ograje iz lesenih letev.
Namen ograje ni preprečiti kopičenje snega. Z ograjo usmerimo kopičenje snega na želeno mesto!
Ključna je razdalja, na kateri je ograja oddaljena od območja, ki ga želite zaščititi. Večina snega bo padlo na tla na razdalji, ki je približno 20-krat večja od višine ograje, čeprav lahko v hudih zimah snežni nanosi dosežejo tudi 30-kratnik višine ograje. Če je ograja postavljena preblizu, so lahko snežni zameti hujši, kot če ograje sploh ne bi bilo.
Običajno se priporoča, da je višina ograje nekje med 20, 30 ali 35-kratnikom razdalje od, na primer, ceste, kadar poskušate zavarovati cesto. Če je torej vaša ograja visoka 1,2 m in veter piha proti cesti s severa, morate ograjo postaviti 24 do 42 m severno od ceste.
NAMESTITEV SNEŽNE OGRAJE
S pravilno namestitvijo snežne ograje uravnavamo in usmerjamo kopičenje snega tam, kjer to želimo!
Postopek:
- Ograje postavite pravokotno na prevladujočo smer vetra. Če na primer veter običajno piha s severa, mora ograja potekati v smeri vzhod – zahod.
- Ograja naj bo čim daljša, precej daljša od dolžine območja, ki ga želite zaščititi.
- Med spodnjim delom ograje in tlemi pustite 15 cm razmak, da se ograja ne bo zakopala.
- Postavite jeklene stebričke na 2,4 metra.
- Končne stebričke podprete tako, da v zemljo pod kotom zapičite še en jekleni stebriček, ter končni in podporni stebriček povežete z žico.
- Če uporabljate ograjo iz plastike, material vstavite med dve leseni letvi in ju na vrhu, v sredini in na dnu ograje tesno povežite z jeklenimi stebrički.
- V Avstriji uporablja cestna služba premične snežne ograje, ki jih postavi glede na potrebo.
ŽIVA OGRADA
Tudi rastlinje lahko zadrži veliko snega. Žive vetrne ograje so uporabne tudi za zaščito živine pred zimskimi vetrovi in snegom.
Priporočljivo je, da na severni in zahodni strani parcele posadite tri vrste dreves, od katerih naj bo eno iglavec. Najbolj notranja vrsta je lahko krajša, na primer grmičevje. A vseeno velja previdnost! Vrst ne sadimo na južni strani, saj lahko to blokira poletne vetrove in poveča toplotni stres za živali.
Vir: agriculture
Foto ograje Wikipedia: »By böhringer friedrich – Own work, CC BY-SA 2.5« https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2620408