Deževniki ključni za zdravo zemljo
V aprilu smo s pomočjo nekaterih sijajnih prostovoljcev lovili deževnike!
Cilj lova na deževnike je bil povečati ozaveščenost o pomenu deževnikov za zdravje tal, hkrati pa zbrati informacije o tem, katere vrste deževnikov je mogoče najti in kje, tako na vrtovih kot v lokalnih okoljih.
Najdenih preko 500 različnih deževnikov
April je idealen čas za izvajanje lova na deževnike, saj spomladansko vreme pomeni, da se zemlja segreva, vendar je še vedno vlažna. To pomeni, da so deževniki aktivni in se ne skrivajo v stanju mirovanja globlje v zemlji. Navdušeni smo bili, da se je akcije udeležilo več kot 1000 udeležencev iz Združenega kraljestva in od drugod z družinami in posamezniki iz ZDA, Kanade in Avstralije. Lepo je bilo videti toliko ljudi, ki se zanimajo za lokalno biotsko raznovrstnost tal.
Udeleženci, ki so nam prijazno posredovali svoje najdbe deževnikov, so jih našli preko 500. Ti so bili večinoma na vrtovih in kompostnikih ter po poljih, kmetijah, parcelah in gozdovih.
Najdeni deževniki
Najpogosteje najden deževnik je bil navadni rdeči deževnik , sledil je modro-sivi deževnik in nato evropski nočni pajek. Vsak od teh deževnikov bo pozitivno vplival na tla znotraj vseh različnih območij, kjer je bil najden.
Med več kot 500 različnimi deževniki, je bil najpogosteje najden navadni rdeči deževnik. |
Povečanje razpoložljivosti hranil za rastline, ki rastejo na tem območju, in izboljšanje strukture tal in drenaže, kar je še posebej uporabno za obvladovanje poplav tako na kmetijskih kot nekmetijskih območjih.
Sam lov na deževnike je bil del širšega projekta, imenovanega FAB Farmers (Functional Agro-biodiversity Farmers). Ta projekt sodeluje s kmeti pri spodbujanju metod kmetovanja, ki zmanjšujejo odvisnost od zunanjih vložkov in povečujejo biotsko raznovrstnost. Raznolik ekosistem z različnimi mikroorganizmi, živalmi in rastlinami pod zemljo in nad njo je ključen za zdrava tla in širše trajnostne sisteme kmetovanja.
Zahvaljujemo se projektu Čudoviti kmetje za financiranje akcije Lov na deževnike in vsem sodelujočim, ki so čez cel mesec sodelovali pri tem projektu.
Vir članka:
soilassociation.org